BREAKING NEWS: Unrest continues in Ferguson    Watch
 

Florida Delegation for the Republican National Convention

10:58 PM, Aug 22, 2012   |    comments
  • Share
  • Print
  • - A A A +
 PDF Document: delegates

Tampa, Florida-- The Republican Party of Florida proudly announced the Florida Delegation for the 2012 Republican National Convention. 

The delegates and alternates are as follows:

CONGRESSIONAL DISTRICT 1

  • Delegate Bob Jones Westville
  • Delegate Martin Simmons Milton
  • Alternate Susan Moore Pensacola
  • Alternate Ashley Carr Pensacola
CONGRESSIONAL DISTRICT 2
  • Delegate Clyde Simpson Monticello
  • Delegate Clint Pate Graceville
  • Alternate Alejandro Capote Tallahassee
  • Alternate John Salak Panama City
CONGRESSIONAL DISTRICT 3
  • Delegate Dana Swanson DeBary
  • Delegate Ralph Peterson Sorrento
  • Alternate Nolan Carroll Fleming Island
  • Alternate Michael Jackson Jacksonville
CONGRESSIONAL DISTRICT 4
  • Delegate Cherie Billings Fernandina Beach
  • Delegate Chelsi Henry Jacksonville
  • Alternate Scott Wiley Neptune Beach
  • Alternate Sally Beach Lake City
CONGRESSIONAL DISTRICT 5
  • Delegate Ellen Hoffman The Villages
  • Delegate Randy Maggard Zephyrhills
  • Alternate Allan Escher Land O Lakes
  • Alternate Nick Catroppo Brooksville
CONGRESSIONAL DISTRICT 6
  • Delegate Leslie Dougher Middleburg
  • Delegate Delena May Gainesville
  • Alternate David Biddle Trenton
  • Alternate Donna Solze Lake Butler
CONGRESSIONAL DISTRICT 7
  • Delegate Ray Valdes Longwood
  • Delegate Becky Reichenberg Saint Johns
  • Alternate Al Schwarz Lake Mary
  • Alternate Rep. Doc Renuart Ponte Vedra Beach

CONGRESSIONAL DISTRICT 8

  • Delegate Ron Janssen Orlando
  • Delegate Alan Winslow Tavares
  • Alternate Mirand Sharma Celebration
  • Alternate Richard Schulze Windermere
CONGRESSIONAL DISTRICT 9
  • Delegate Bill Bunting Hudson
  • Delegate Narda Enader Clearwater
  • Alternate Art Wood Plant City
  • Alternate Tina Pike Plant City
CONGRESSIONAL DISTRICT 10
  • Delegate Jay Beyrouti Redington Beach
  • Delegate Nancy Riley Clearwater
  • Alternate Chet Renfro Pinellas Park
  • Alternate Eileen Blackmer St Petersburg
CONGRESSIONAL DISTRICT 11
  • Delegate AJ Matthews Tampa
  • Delegate Carol Carter Tampa
  • Alternate Rebecca Clark Tampa
  • Alternate April Schiff Tampa
CONGRESSIONAL DISTRICT 12
  • Delegate Linda Ivell Lakeland
  • Delegate Jimmy Nelson Lake Wales
  • Alternate Rep. Kelli Stargel Lakeland
  • Alternate Tony Jackson Seffner
CONGRESSIONAL DISTRICT 13
  • Delegate Carlos Beruff Parrish
  • Delegate Peggy Simone Bradenton
  • Alternate Albert Joerger Sarasota
  • Alternate Chet Huddleston Wauchula
CONGRESSIONAL DISTRICT 14
  • Delegate Gary Lee Ft Myers
  • Delegate Frank Schwerin Naples
  • Alternate Gary Aubuchon Cape Coral
  • Alternate Nancy D'Agostino Naples

CONGRESSIONAL DISTRICT 15

  • Delegate Mark Cross Kissimmee
  • Delegate Barbara Davis Melbourne
  • Alternate Sherry Goad Kissimmee
  • Alternate Carlie Rogers Melbourne
CONGRESSIONAL DISTRICT 16
  • Delegate William Folchi Punta Gorda
  • Delegate Mary-Lynn Magar Tequesta
  • Alternate Bill Paterson Port St Lucie
  • Alternate Debi Large Okeechobee
CONGRESSIONAL DISTRICT 17
  • Delegate Richard DeNapoli Hollywood
  • Delegate Frank Allegro Miami
  • Alternate Kelly Mallette Biscayne Park
  • Alternate Channie Kahan North Miami Beach
CONGRESSIONAL DISTRICT 18
  • Delegate Michael Bileca Miami
  • Delegate David Cardenas Miami
  • Alternate Debby Goodman Cudjoe Key
  • Alternate Nelson Diaz Miami
CONGRESSIOANL DISTRICT 19
  • Delegate Frank Messana Margate
  • Delegate Bonnie Re Boca Raton
  • Alternate Margi Helschien Boca Raton
  • Alternate Terry O'Loughlin Tamarac
CONGRESSIONAL DISTRICT 20
  • Delegate Rocky Rodriguez Fort Lauderdale
  • Delegate Arif Shad Plantation
  • Alternate Sally Musser Davie
  • Alternate Nicholas Stone Ft Lauderdale
CONGRESSIONAL DISTRICT 21
  • Delegate Manuel Marono Sweetwater
  • Delegate Rep. Jose Felix Diaz Miami
  • Alternate Rep. Jose Oliva Miami Lakes
  • Alternate Leslie Veiga Virginia Gardens

CONGRESSIONAL DISTRICT 22

  • Delegate Fran Hancock North Palm Beach
  • Delegate Sid Dinerstein Palm Beach Gardens
  • Alternate Colleen Stolberg Lauderdale by the Sea
  • Alternate Michael DeGruccio Parkland
CONGRESSIONAL DISTRICT 23
  • Delegate Melissa Nash West Palm Beach
  • Delegate Ryan Anderson Ft Lauderdale
  • Alternate Jay Goldfarb Wellington
  • Alternate Bettie Anne Starkey West Palm Beach
CONGRESSIONAL DISTRICT 24
  • Delegate Lew Oliver Orlando
  • Delegate Adam Lovejoy Orlando
  • Alternate Lynda Kroeger Daytona Beach Shores
  • Alternate Patricia Fahey Daytona Beach
CONGRESSIONAL DISTRICT 25
  • Delegate Cong. David Rivera Miami
  • Delegate Cong. Mario Diaz-Balart Miami
  • Alternate Luis Rodriguez Miami
  • Alternate Doug Rankin Naples
At large delegates are as follows:
  • Richard Scott Tallahassee
  • Annette Scott Tallahasee
  • Ade Aderibigbe Mayo
  • Gayle Cannon Lake City
  • Jennifer Carroll Fleming Island
  • Peter Feaman Boynton Beach
  • Cynthia Graves Jacksonville
  • Tom Hogan Brooksville
  • Michael Hollingsworth Jacksonville
  • Blaise Ingoglia Spring Hill
  • William Jones Gainesville
  • Carole Jean Jordan Vero Beach
  • Kathleen King Holmes Beach
  • Kimberly Mitchell West Palm Beach
  • Charles Oakes Sebring
  • Will Weatherford Wesley Chapel
  • Susan Wiles Ponte Vedra Beach
  • Peter Wish Sarasota
  • Eric Allen Lakeland
  • Mary O'Donnell Clearwater
  • Sean O'Donnell Clearwater
  • Andrew Bonderud Jacksonville
  • Denis Bonderud Pensacola
  • Lloyd Coley Orlando
  • Kathleen Donlin Maitland
  • James Donlin Maitland
  • Juan Flores Coral Gables
  • John Giotis Clearwater
  • Brian Morris Orlando
  • Chris Dorworth Heathrow
  • Marlene O'Toole Lady Lake
  • Sharon Rousey Altamonte Springs
  • Jeff Howell Tallahassee
  • Diane Melendez Clearwater
  • Speaker Roy "Dean" Cannon Winter Park
  • Max Melendez Jr. Clearwater
  • Genean McKinnon Winter Park
  • Robert Powell Palmetto Bay
  • Patricia Rooney Ft Lauderdale
  • Harout Samra Coral Gables
  • Stephen Zieman Gulf Breeze
  • Allan Bense Panama City
  • Remedios Diaz Miami
  • Karen Dove Palm Bay
  • Joe Gruters Sarasota
  • Richard Corcoran Trinity
At large alternates are as follows:

 

  • Stanley Tate Bal Harbour
  • Kara Tucker Neptune Beach
  • Susan Auld Hobe Sound
  • William Barnett Orlando
  • John Colon University Park
  • Douglas Conkey Orange Park
  • Steven Czonstka Niceville
  • Ricki DeSantis Navarre
  • Carol Dover Havana
  • Carey Goodman Cudjoe Key
  • Robert Hagaman Homosassa
  • Cynthia Henderson Tallahassee
  • Scott Hopes Homestead
  • Chet Huddleston Wauchula
  • James DeFoor Crawfordville
  • Lavigne Kirkpatrick Naples
  • Alan Levine Tallahassee
  • Reece Parrish Ft Pierce
  • Carlos Rey Tallahassee
  • Kenneth Roberson Port Charlotte
  • Elena Spotswood Key West
  • Robert Stork Vero Beach
  • Chris Verlander Jacksonville Beach
  • Karen Verlander Jacksonville Beach
  • Barbara Wall Niceville
  • Zachariah Zachariah Sea Ranch Lakes
  • Gina Maddox Gulf Breeze
  • Eduardo Fernandez Belle Island
  • Luis Hernandez Orlando
  • Darren Muse Tampa
  • Dixie Eklund Palm Harbor
  • Linda Long Sarasota
  • John Sorey III Naples
  • Stanley Tate Bal Harbour
  • Sally Musser Davie
  • Mariana Cancio-Johnson Doral
  • Janet Glassman Naples
  • Gerald Luhman Sarasota
  • Bertica Morris Orlando
  • Nancy McGowan Jacksonville
  • Elaine Delorio Ocala
  • Christian Camara Tallahassee
  • Marilyn Stout Cape Coral
  • James Handley Cocoa Beach
  • Stephen Gately Clearwater
  • Troy Schoonover Pensacola

 

Most Watched Videos